Zbiór czterech krótkich opowiadań dotyczących Afryki oraz jej rdzennych mieszkańców i uzależnienia od państwo kolonialnych.
Nad Nilem (Egipt)
Francuski podróżnik przemierza Egipt w towarzystwie nastoletniego przewodnika, z którym się zaprzyjaźnia i tłumaczy, że bieda ich kraju wynika z braku odpowiedniego wykształcenia. Z tego powodu po zakończeniu podróży zabiera chłopca ze sobą do Paryża by tam podjął naukę, a następnie wrócił do domu i budował swój własny kraj.
W kraju piratów i szeików (z Algerji)
Dawny przywódca plemienny trudni się dostarczaniem broni buntownikom by ich kraj Algieria nie został do końca zdominowany przez Francuzów i sprowadzony do roli dostawcy tropikalnych owoców oraz bawełny.
Z dżungli (z Afryki Środkowej)
Członek murzyńskiego plemienia z uwagą i zachwytem przygląda się belgijskiej plantacji kakao. Pracuje tu przez kilka lat poznając tajniki uprawy, a następnie zakłada własną plantację, dzięki której reszta jego plemienia nie musi już walczyć o jedzenie, a do tego stanowi podwaliny własnego i silnego państwa.
Ciężka droga (z Afryki Południowej)
Roman Skalski musi uciekać z kraju ścigany przez pruskiego zaborcę. Podróżując przez Afrykę ima się różnych zawodów i dzięki sumienności oraz szczęściu wolno pnie się po drabinie społecznej. W końcu udaje mu się zarobić spory majątek, jednak zniesmaczony niewolniczym wyzyskiem ludzi, z jakim spotykał się tu na co dzień, postanawia zaryzykować i wrócić do Polski, gdzie będzie mógł przyczynić się do rozwoju kraju.
Ocena: 4/5
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz