czwartek, 29 marca 2012

Ja, Robot - Isaac Asimov

Zbiór opowiadań Isaaca Asimova o początkach i rozwoju robotyki na Ziemi, będące prologiem do serii wspólnych cykli Robotów, Korporacji i Federacji. Pierwotnie stanowiły zupełnie oddzielne opowiadania publikowane w różnych pismach tematycznych, później zebrane razem i kosmetycznie przerobione tak, by tworzyły w miarę wspólną całość. Poszczególne historie są przytaczane przez doktor Susan Calvin podczas wywiadu przeprowadzonego pod koniec jej życia. Jest to postać kultowa dla całego cyklu, wielokrotnie przytaczana później jako prekursorka roboto-psychologii. W historiach tych opowiada o początkach robotów, gdy stanowiły jedynie uzupełnienie wyposażenia domowego i dość szybko zaczęły przejmować rolę nadzorcze monotonnych i często niebezpiecznych dla człowieka czynności. W każdej z tej sytuacji pojawiają się trudności wynikające z konieczności przestrzegania przez roboty trzech praw robotyki. W kolejności ważności są to:
  1. Konieczność dbania o bezpieczeństwo człowieka i nie dopuszczenie do wyrządzenia mu jakiejkolwiek krzywdy. 
  2. Bezwzględne posłuszeństwo wobec człowieka i wykonywanie jego rozkazów, chyba że naruszałyby pierwsze prawo.
  3. Konieczność dbania o utrzymanie siebie w stanie pełnej funkcjonalności, z uwzględnieniem priorytetów pierwszych dwóch praw. 
Okazuje się, że pozornie proste prawa, mogą być różnie interpretowane przez całkowicie logicznie rozumujące roboty w zależności od różnych, często ekstremalnych, sytuacji. Ostatecznie roboty przejmują kontrole nad ekonomią całej populacji ludzkiej i celowo doprowadzają do mikro kryzysów, by dla dobra ogółu, wyeliminować z rynku ludzi o poglądach fundamentalnych. Wszystko to zgodnie z przekonaniem, że najlepsze dla ludzi jest kierowanie nimi przez maszyny, a więc konieczne jest w miarę delikatne wyeliminowanie czynników temu przeciwnych.

Książka jest mistrzowskim popisem umiejętności mistrza i jednego z ojców science-fiction.
Ocena: 5/5


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz