Fabuła książki podzielona jest na trzy wątki, ale każdy z nich obraca się wokół tego samego tematu, pszczół oraz ich wpływu na ludzkość.
William, to żyjący pod w połowie XIX wieku naukowiec, który zajmuje się obserwacją pszczół i na tej podstawie buduje nowy model ula, pozwalający hodowcom na łatwiejszy dostęp do jego wnętrze i przechowywanych tam zasobów, bez konieczności niszczenia samego gniazda i zabijania owadów. Okazuje się jednak, że niemal identyczny projekt został już opatentowany co załamuje go całkowicie, a jego córka Charlotte wyjeżdża z synem brata do Ameryki.
George jest XX-wiecznym farmerem zajmującym się hodowlą pszczół oraz wypożyczaniem pasiek do zapylania sadów na terenie rodzimego i sąsiednich stanów. Musi jednak stawić czoło CCD (colony collapse disorder), czyli masowemu i niewyjaśnionemu wymieraniu całych kolonii pszczelich. Walka jest jednak z góry skazana na porażkę i ostatecznie ich pasieka upada.
Tao, to chińska pracownica sadu żyjąca pod koniec XXI wieku. Jej zajęciem jest ręczne zapylanie kwiatów, gdyż w przyszłości pszczoły po prostu wyginęły. Spowodowało to wielki kryzys żywieniowy na całym świecie, a co za tym idzie znaczną redukcję ludzkiej populacji, zapaść gospodarczą i technologiczną. Kobieta poszukuje swego syna, który po rodzinnym pikniku stracił przytomność i został zabrany przez rządowych lekarzy. Okazuje się, że został użądlony przez pszczołę, a jego uczulony organizm nie wytrzymał szoku i chłopiec zmarł. Rząd chiński otacza jednak las maksymalną ochroną by zabezpieczyć żyjące w nim pszczoły. Po namowach Tao rezygnują jednak z dotychczasowego podejścia. Pozwalają owadom żyć po swojemu i ludzie nie podbierają i miodu. Co więcej nowe rolnictwo rezygnuje z monokulturowych upraw i tworzy plantacje bardzo zróżnicowane gatunkowo i przybliżone do naturalnych.
Trzy wątki oddalone od siebie czasowo okazują się być ze sobą powiązane. William jest pradziadem George'a, a Tao czerpie mądrości o hodowli pszczół z książki napisanej przez Thoma, syna George'a.
Ocena: 3/5
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz