wtorek, 23 lipca 2013

Zapłata - Philip K. Dick

Zbiór starych opowiadań Philipa K. Dicka jeszcze z lat 50, a więc trąca już odrobinę myszką, aczkolwiek tylko pod względem innowacji technicznych, pod względem opisywanych problemów społecznych są jak najbardziej aktualne.

Zapłata
Doskonały mechanik podejmuje się współpracy z wielką korporacją jednak warunkiem dwuletniego kontraktu jest całkowite wymazanie pamięci z tego okresu. Po wszystkim mężczyzna zamiast zapłaty otrzymuje, przekazane na własną prośbę, kilka pozornie bezużytecznych przedmiotów, które dość szybko okazują się bardziej przydatne niż wcześniej obiecane pieniądze. Dzięki nim ucieka tropiącej go Tajnej Policji oraz dowiaduje się, że pracował nad maszyną pozwalającą spoglądać w przyszłość. Udaje mu się zakraść do tajnego ośrodka badań, a następnie ukraść plany maszyny, a następnie wymusić na szefie ponowne przyjęcie na pozycji współwłaściciela. Film zekranizowany, jednak koniec odrobinę się różni.

Niania
Firmy produkujące mechaniczne nianie dla dzieci wpadły na oryginalny sposób pozbywania się starszych modeli i zmuszania ludzi do kupowania nowych. Każdy robot ma wbudowaną potrzebę walki z innymi nianiami, a w rezultacie unicestwienie ich. W efekcie ludzi kupują nowe nianie, by rywalizować między sobą i zemścić się na innych za stratę wcześniejszego modelu.

Świat Jona
Naukowcy planują podróż w przeszłość, by zdobyć plany sztucznego mózgu, na podstawie którego stworzono potem mechanicznych żołnierzy, którzy obrócili się przeciw ludziom i po wielu latach walk doprowadziły do niemal całkowitej dewastacji planety. Teraz zaginiona technologia jest znów potrzebna by odbudować cywilizację. Niestety podczas misji zabijają naukowca, który wynalazł sztuczny mózg, a tym samym nigdy nie doszło do stworzenia mechanicznych żołnierzy. Po powrocie zastają niemal utopijne społeczeństwo żyjące w harmonii i pokoju. Jest to świat z wizji jakie miał syn jednego z badaczy tuż przed rozpoczęciem misji.

Śniadanie o zmierzchu
Rodzina z lat 60, zostaje przeniesiona w czasie, wraz z całym domem, na miejsce zmasowanego bombardowania, podczas którego wyzwolona została niezwykle wysoka energia. Po rozmowie z jednym z dowodzących dowiadują się o przymusowych obozach pracy dla kobiet, o obowiązku zaciągu do armii dla mężczyzn oraz o obozach dla dzieci. Postanawiają pozostać w domu i czekać na kolejne bombardowanie w nadziei na ponowne przeniesienie w przeszłość. Udaj im się, jednak są zdruzgotani nadchodzącymi wkrótce wydarzeniami. 

Miniaturowe miasto
Przeciętny pracownik biurowy ma już dość codziennego życia i większość wolnego czasu spędza tworząc makietę miasta. Pewnego dnia postanawia jednak dokonać gruntownych zmian i przeprojektowuje wszystko według własnego uznania. Nieoczekiwanie rzeczywiste miasto zmienia się również. 

Ojcowskie alter ego
Mały chłopiec zauważa swego ojca rozmawiającego w garażu ze swoim sobowtórem. Matka nie chce mu uwierzyć, dopiero koledzy z sąsiedztwa pomagają odnaleźć szczątki prawdziwego ojca oraz dziwną insektopodobną istotę, która kieruje kopią. W końcu udaje im się zabić insekta oraz zniszczyć kopię ojca oraz nie gotowe jeszcze kopie reszty rodziny. 

W lepszym świecie
Koncerny mają tak wielką władzę, że ukierunkowały politycznie społeczeństwo na spory o higienę osobistą. Ludzie podzielili się na zwolenników przymusowego korygowania nieprzyjemnych efektów ludzkiej fizjologii (pot, nieświeży oddech, niezadbane włosy) oraz naturalistów chcących pozostawić tę kwestię bez regulacji. Gdy referendum wygrywają puryści, główny bohater postanawia poświęć się w imię protestu przeciw zajmowaniu jakiegokolwiek stanowiska w tam bzdurnym sporze. 

Zautomatyzowana fabryka
Wizja świata kontrolowanego przez w pełni zautomatyzowane fabryki, które utrzymują ludzi na prymitywnym poziomie technicznym zapewniając im jedynie niezbędne środki do życia. Ludzie wpadają na pomysł zmuszenia fabryk do walki między sobą o zasoby naturalne, wyniku czego unicestwiają się wzajemnie, a ludzie mogą rozpocząć ponowny samodzielny rozwój swej cywilizacji. (opowiadania również w tomie 'Raport mniejszości')

Epoka Beztroskiej Pat
Ludzie żyją w schronach po apokalipsie atomowej. Ziemia jest całkowicie zniszczona, a kontakt utrzymywany jest tylko z sąsiednimi bunkrami. Najbardziej popularną rozrywką jest tworzenie makiet domów dla lalki Pat, a następnie konkurowanie na tym polu według ustalonych zasad z innymi osobami. Grupa osób wyrusza do innego bunkra, by tam zmierzyć się z nowymi przeciwnikami i wygrywa pojedynek. (opowiadania również w tomie 'Raport mniejszości')

Zastępca
Światem rządzi komputer, jednak w chwili gdy ulega on awarii władzę przejmuje ludzki zastępca, który za wszelką cenę postanawia pozostać na niespodziewanie zdobytym stanowisku. W efekcie dokonuje sabotażu mającego na celu trwałe wyeliminowanie komputerowego przywódcy. (opowiadania również w tomie 'Raport mniejszości')

Małe co nieco dla nas, temponautów
Troje temponautów, podróżników w czasie, ginie podczas powrotu, jednak w wyniku jednego z paradoksów nadal żyją, uczestniczą w uroczystym własnym pogrzebie i przygotowują się do powrotu, którego skutek już znają. Co więcej zostali uwięzieni w nieskończonej pętli i sytuacja ta powtarza się, choć wyczuwalnie jedynie podświadomie. Jedynym wyjściem jest dla nich śmierć i starają się przeciążyć kapsułę by doprowadzić do katastrofy, jednak naukowcy odkrywają, że to właśnie było już powodem wypadku. Pętla wydaje się być nie do przerwania. 

Przedludzie
Liberalizacja prawa aborcyjnego posunęła się do tego stopnia, że możliwe stało się poddawanie jej dzieci do dwunastego roku życia, a warunkiem posiadania duszy stałą się zdolność obliczania zadań algebraicznych. Systemowi sprzeciwia się ojciec jednego z aresztowanych dzieci uważając sam siebie za osobę bez duszy. Dość szybko sprawę podchwytują media i wszyscy zostają zwolnieni jednak, obawiają się, że rozpoczynając tę wojnę nie wzięli pod uwagę determinacji przeciwnika.

Ocena: 5/5


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz